Historie oddílu

Oddíl byl založen v tehdejší DSO Slovan Orbis v roce 1953. U jeho zrodu stál první dlouholetý předseda Jaroslav Pešta a v tomto roce se začaly hrát nejnižší pražské soutěže. Již tehdy byl oddíl znám dobrou prací s mládeží a i proto zde byla ustavena tzv. Pražská základna mládeže, jejímž trenérem  byl Václav Braný.

Zlomovým rokem vstupu oddílu do celostátních soutěží byl rok 1971. V sezóně 1971-72 ženy poprvé postoupily  do národní ligy /Pekárková, Jandová, Kadlecová a o rok později se totéž podařilo mužům /Zahradnický, Zlámal, Plch, Janda, Rozvoda/.

V sezóně 1976-7 postoupily ženy do nejvyšší celostátní soutěže - 1.ligy a byly to ony, které se staly téměř čtvrt století strůjkyněmi největších úspěchů oddílu. Družstvům žen se podařilo za toto období získat v nejvyšší celostátní soutěži  celkem 6 stříbrných, 6 bronzových medailí, čtyři čtvrtá místa a hlavně: v sezóně 1998-1999 se družstvo žen stalo mistrem České republiky!  V družstvu byly  hráčky Petra Čada, Andrea Štěpánková, Lenka Radnicová a Markéta Vondráková.

Hráčkami, které se v tomto období nesmazatelně zapsaly do historie oddílu i čs. stolního tenisu, byly Zuzana Valentová-Fialová a zejména Alena Šafářová a Ilona Uhlíková, které byly dlouholetými reperezentantkami tehdejšího Československa a získaly řadu medailí i z evropských vrcholných mistrovství mládeže a dospělých.

V mládeži, v sezónách 1979-80 a 1980-81 vyhrály naše žákyně suverénně celostátní přebory družstev starších žákyň / /Valentová, Šafářové Barbora a Alena/ a odstartovaly ta neuvěřitelnou žeň titulů a medailí z celostátních a národních přeborů družstev žákyň a dorostenek v následujících 16 letech. Těmito úspěchy dívčích složek se nemůže pochlubit dodnes žádný oddíl v republice.

První větší úspěch v kategorii družstev žen přišel v sezóně 1981-2. Družstvo, složené z žákyň a dorostenky /Valentová, Alena a Barbora Šafářové/, získalo 2. místo v 1.lize.  Valentová získala na MEJ v Rakousku bronz v mixu juniorů a kadetka Barbora Šafářová stříbro v družstvech.

V sezóně  1982-83, nejlepší hráčka oddílu a jedna z nejlepších hráček Evropy Ilona Uhlíková se stala na mistrovství Evropy dospělých mistryní Evropy v mixu s Milanem Orlowskim a ve dvouhře získala 3.místo!

V sezóně 1985-86 na MEJ v Belgii byla Pavla Rampová členkou stříbrného družstva kadetek. Na mistrovství Evropy dospělých v Praze získala Alena Šafářová dvě bronzové medaile. V družstvech a v mixu s Orlowskim. V této sezóně se  v našem A družstvu žen poprvé objevuje Dana Kressová, která pak byla v následujících sezónách u třech stříbrných a jedné bronzové medaile družstva žen.

V sezóňě 1987-88 skončily ženy v tehdy nejvyšší celostátní soutěži - 1.lize na 3. místě /Šafářová, Kressová, Valentová, Rampová/ a poprvé a bohužel naposledy se dostalo do 1.ligy i družstvo mužů, které vyhrálo národní ligu / Pavlíček, Zábranský, Zobač, Kolář Vl. a Kolář Petr./  V této sezóně ne mistrovství Evropy žen v Paříži získala Alena Šafářová stříbro v družstvech a vybojovala si účast na OH 1988!

Po roce 1989 přešel oddíl v rámci celé jednoty do svazku ČOS. S ohledem na předchozí mimořádné úspěchy se stal okamžitě  sportovní základnou v rámci celé ČOS.

Již jako Sokol Nusle obsadilo družstvo žen "A" v sezóně 1990-91 již zakleté 2. místo v 1.lize /A. Šafářová, Kressová, Davídková, Petra Hošková/. Na přeborech ČR dorostu vyhráli Červený s Fenclovou mix, na přeborech ČSFR vyhrála Plachá s Drahotovou čtyřhru a s Mrkvičkou mix. V poháru ETTU - druhé nevjýznamější evropské soutěži družstev získalo naše družstvo vynikající 3.místo /Šafářová, Kressová, Davídková/.

Sezóna 1991-92: áčko žen /Plachá, Fialová, Běhalová Kateřina/ třetí v 1.lize. Plachá s Drahotovou vyhrály opět čtyřhru na přeborech ČR a Fialová s Červeným mix. Markéta Myšková se stala mistryní ČR i ČSFR ve dvouhře starších žákyň a na MEJ v Topolčanech se stala s Vožickým mistryní Evropy v mixu v kategorii kadetek.

V sezóně 1993-94 bylo družstvo dorostenek druhé v přeboru ČR, ale družstvo žákyň Sokola Nusle B /Radnicová, Vondráková, Komadová/ přebor ČR vyhrálo a to před naším "áčkem" /Štěpánková, Šopová, Ulihrachová/. Mistrovství ČR mládeže vyhrály v této sezóně: v dorostu mix Myšková /s Vožickým/, ve starším žactvu Štěpánková se Šopovou ve čtyřhře a v mladším žactvu ve čtyřhře sestry Veselé. Na MEJ kadetek v Paříži získaly v družstvech Štěpánková, Vondráková, Radnicová /a Štrbíková/ stříbrné medaile, další stříbro získala kadetská čtyřhra Vondráková, Štěpánková. Dvě bronzové medaile z tohoto mistrovství přivezla i juniorka Myšková a to za družstva a čtyřhru, kterou hrála s Řekyní Mirou. V 1. ročníku mezinárodní soutěže družstev žen, Superlize, skončilo naše družstvo na 8. místě z 12 účastníků.

V sezóně 1994-95 získalo družstvo žen po jednorořní pauze opět medaili a to bronzovou v mistrovství ČR /Fialová, Myšková, Běhalová Radka/. Dorostenky vyhrály mistrovství ČR družstev /Myšková, Štěpánková, Komadová/, na 3. místě skončilo naše "béčko" /Radnicová, Vondráková, Ulihrachová/. I starší žákyně  vyhrály mistrovství ČR a to v sestavě Ulihrachová, Husníková, před naším /!/ béčkem /sestry Veselé/. Ulihrachová v této sezóně přivezla dvě zlaté medaile z mistrovství ČR staršího žactva: ve čtyřhře /s Weberovou/ a v mixu /se Šimončíkem/.

1995-96: družstvo žen obsadilo v mistrovství ČR 2. místo.  V superlize  obsadily naše ženy 7.místo /Swetz, Myšková, Štěpánková/. toto naše družstvo zvítězilo ve druhé nejvýznamější soutěži družstev žen ČR - v Českém poháru. Dorostenky /Štěpánková, Radnicová/ vyhrály mistrovství ČR družstev, naše "béčko" skončilo třetí. Starší žákyně  vyhrály rovněž přebor ČR družstev /Jaroslava a Jiřina Veselých/.  Mistrovské tituly přebornic ČR získala ve čtyřhře dorostenek Štěpánková /se Šopovou/ a sestry Veselé ve čtyřhře starších žákyň.

V sezóně 1996-97 naše ženy opět stříbrné! /Štěpánková, Radnicová, Myšková/. V superlize jsme skončily na velmi pěkném 6. místě. Dorostenky potřetí za sebou vyhrály  mistrovství ČR družstev /Radnicová, Husníková/. Štěpánková se stala přebornicí ČR ve dvouhře dorostenek a další zlato vyhrála ve čtyřhře se Šopovou.

1997-98: naše áčko žen skončilo v superlize na 8. místě a to v sestavě: Štěpánková, Radnicová, A. Roubalová a Vondráková. Muži po dlouhých letech postoupili z pražské divize do 2. ligy - zasloužili se o to Plch, Rak, Černý, Budík. Jaroslava Veselá získala stříbro ve dvouhře dorostenek na mistrovství ČR dorostenek.

A pak přichází zlatá sezóna 1998-99 a naše družstvo žen se stalo poprvé v historii oddílu mistrem ČR družstev !!  O historický úspěch se zasloužily: Petra Čadová, Andrea Štěpánková, Lenka Radnicová a Markéta Vondráková. 

Toto  více jak 20 leté období bylo nejůspěšnější v historii oddílu. Zásluhu na těchto úspěších má tehdejší vedení oddílu a trenéři, jmenovitě : Janda Josef, Miluše Kocová, Rostislav Koudelka Milan Ryšavý, Alice Roubalová, Jiří Plch, Rudolf Bára, Helena Jandová, Jan Rohlíková a další.

Kdy oddíl naváže na úspěchy těchto let ?

Připomínky a náměty k webu: stolnitenisnusle(z)gmail.com

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode